środa, 10 lipca 2013

Czy umiesz szukać uśmiechu ?Autor: ks. Jan Twardowski
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Liczba stron:136
Oprawa: twarda
Cena: 29,90 zł

Poezja księdza Twardowskiego jest ponadczasowa i zawsze aktualna. Przyznam szczerze, że wcześniej nie darzyłam sympatią Jego twórczości. Sens słów był dla mnie niezrozumiały. Ale pewnego dnia otrzymałam radę, by książki tego autora czytać powolutku, w skupieniu i zadumie. Tak też robiłam i wyobraźcie sobie, że polubiłam każdy tomik poezji księdza Twardowskiego. 
Gdy od wydawnictwa otrzymałam tą książeczkę nie posiadałam się ze szczęścia, ponieważ pragnę przedstawić dzieciom dobrą literaturę. Nie tylko by czytane książki opowiadały o księżniczkach, elfach i rycerzach. Chcę, aby bajki i opowiastki również czegoś uczyły. 
Książka ,,Od ucha do ucha...,, zawiera aż 60 krótkich historyjek i opowieści traktujących o tym, jak być człowiekiem dobrym dla innych, szczęśliwym, radosnym i uśmiechniętym. 
W dzisiejszych czasach uśmiech jest ,,towarem,, deficytowym i nie gości na ustach wielu ludzi. Wiadomo, maluch śmieje się częściej, dorosły ... rzadziej. Czasem warto uśmiechnąć się nawet z najbardziej błahego powodu i ,,poszukać,, wesołej minki u innej osoby :)W tej książce poznamy opowieści oparte w większości na Ewangelii i z tego powodu jestem jeszcze bardziej zachwycona. Aby ułatwić rodzicom wytłumaczenie pewnych spraw, oraz by umożliwić doczytanie niektórych fragmentów, w górnej części strony zamieszczono w rameczkach rozdziały i wersety, odnośniki do Pisma Świętego. 
Nie można także pominąć kwestii kolorowych obrazków, które nie są przerysowane i takie ,,sztuczne,, jak w większości książek dla dzieci. Z pewnością zachęcą młodego czytelnika do zagłębiania się w lekturę. 
Jak już wspominałam język w którym została napisana ta książka, jest charakterystyczny dla twórczości Twardowskiego. Jednak historyjki są krótkie i na pewno maluch nie znudzi się długością całej opowiastki, a tym samym wszystko powolutku poukłada sobie w główce :) 
Ks. J. Twardowski zabierał się do stworzenia tej książki przez wiele, wiele lat. Podstawą tych tekstów są homilie dla dzieci z lat 1964-2001, głoszone w Kościele Wizytek w Warszawie. Tak więc książka ,,Od ucha do ucha...,, powstała już po Jego śmierci. To taki hołd dla tego wspaniałego poety. 
W każdej opowiastce zaklęta jest nauka dla dziecka... m.in. by nigdy nie odtrącał biedniejszego od siebie, by szanował rodziców. Oczywiście nie może także zapominać , że jest dzieckiem Boga, który go kocha tak samo mocno jak mama :) Świetna propozycja literacka dla młodych czytelników ! 

3 komentarze:

  1. stara baba ze mnie, a chętnie bym takie cudeńko przeczyatała i przygarnęla do siebie na półeczkę :-)

    weronikarudnicka.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajna, warto mieć w biblioteczce.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 To co kobieta lubi najbardziej... , Blogger